İngiltere Aile Birleşimi Sınavı


İngiltere'ye evlilik aracılığıyla gitmek ve orada yaşamak için bireylerin İngiltere aile birleşimi sınavı'na (IELTS Life Skills A1) girmesi gerekmektedir. Bu sınav bir tür dil becerisi seviyesi testidir. Bu sınava girmeden istenilen İngiltere'de oturum işlemi başlatılamaz. İngiltere Göç idaresi bu sınav sonucunu dil yeterliliğinin kanıtı olarak kabul etmektedir. Bu sınavın geçilebilmesi için kişiler A1 seviyesinde İngilizce biliyor olmalıdır. İki yıl ve iki yılı aşkın süre boyunca evli olan ve eşi İngiltere​'de ikamet ettiğinden, orada bulunma ve yaşama hakkı talep eden bireyler için yapılan İngiltere Aile Birleşimi Sınavı, kademeli olarak, süresiz oturum izni hakkına sahip olana dek her başvuruda yapılmaya devam edilmektedir.

İngiltere Aile Birleşimi Sınavı (Life Skills A1) konuşma ve dinleme (listening and speaking) becerilerini test eden bir sınav türüdür. Sınav, kişinin A1 seviyesinin altında ya da üstünde olup olmadığını gösterir. Konuşma ve dinleme sınavı (listening ve speaking) ortalama olarak 16-18 dakika sürer. Sorular genellikle konuşma dili olarak İngilizceyi kullanan ülkelerdeki gündelik iletişimiyansıtacak biçimde tasarlanmıştır. Bu konuların örnekleri şu şekilde verilebilir:

 Kişisel bilgiler
 Sağlık
 Hobiler
 İş
 Hava durumu
 Ev
 Alışveriş

Bu konuları A1 düzeyindeki İngilizcenizle, dinleme ve konuşma becerilerinizle birlikte başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Sınav, sizin cevap verme düzeyinizi, ifade becerinizi, dinleme yeteneğinizi ve diğer insanlarla iletişim seviyenizi ölçer ve değerlendirir. Testin konusu, günlük konuşmalardaki basit olay örgüsünü anlatma, sorular, ifadeler ve tek aşamalı talimatları da içeren anlama ve cevap verebilmeye dayalı durumlardır. Ayrıca, bilindik konular üzerindeki duygu ve düşüncelerin ifade edilmesi de testin konuları arasındadır. Bunlara ek olarak, sorulara şunlar da dahil edilebilir:

 Açıklama
 Sebep bildirme-gerekçe gösterme
 Yorum yapma
 Bilgi isteme
 Tarif isteme
 Kişisel bilgi verme
 Öneride bulunma
 Karar verme
 Seçim yapma

İngiliz aksanı sınavda önemli rol oynamaktadır. Sınav İngiliz aksanıyla yapıldığı için sınava giren kişi aksanının İngilizce olmasına özen göstermelidir. Bu, kişiyi bir seviye daha başarıya ulaştırabilir.

A1 seviyesinde olup, dinleme ve konuşma becerilerini kanıtlayan kişiler İngiltere​'de yaşamak için yeterlilik kazanır. Bu durumda, gerekli şartları yerine getirmesi halinde otuz ay İngiltere​'de oturum hakkına sahip olurlar. Sınavdan başarılı bir şekilde geçtikten sonra, bu hakka sahip olan kişiler, ilk otuz aylarını tamamladıktan sonra süreyi uzatmaları istemeleri halinde bir sınava daha tabi tutulurlar. Bu sınav A2 sınavıdır, ve A1 sınavına kıyasla daha üst düzey İngilizce becerisi gerektirmektedir. Başarılı olan bireyler otuz beş aylık oturum hakkına sahip olabilmektedir. Ayrıca, bu sınava giren kişilerin otuz ay boyunca İngiltere​'de kaldıkları göz önünde bulundurularak daha yüksek performanslar beklenmektedir.

İngiltere​'de süresiz oturum hakkı elde etmek isteyen bireylerden, geçilen önceki aşamaların sonrasında bir başka sınava daha girmeleri beklenmektedir. Bu sınav ise B1 sınavıdır ve yapılan diğer sınavların en zorudur. Diğer sınavlara göre daha yüksek seviyede İngilizce konuşma ve dinleme becerilerine sahip olmanız beklenmektedir. Bu sınavdan da başarılı bir şekilde geçebilen kişiler, İngiltere​'de yeni bir sınava girmelerine gerek kalmadan süresiz olarak İngiltere'de yaşama hakkı elde edebilir.

Yalnızca konsoloslukların onayını almış olan daha önceki dönemlerden elde edilen sertifikalar kesinlikle yeterli değildir. Yapılan sınavlarda herhangi bir puanlama sistemi yoktur. Sınav sonucunuz yalnızca "geçti" ve "kaldı" olarak ifade edilir.

İngiltere Aile Birleşimi Sınavı İçin Gerekli İpuçları
 Sınav süresi 18 dakika ile sınırlı olduğundan, zamanınızı verimli ve etkili bir şekilde kullanmak için konu başlıkları ile ilgili fikirlerinizin olması önemli bir noktadır.
 Sınav, dinleme ve konuşma odaklı olduğu için yabancı filmler, diziler, müzikler dinleyebilirsiniz. Ayrıca sürekli konuşma pratiği yapmak size büyük ölçüde yarar sağlayacaktır.
 Simple past tense (geçmiş zaman) ve simple present tense (geniş zaman) ile konuşma pratiği yapmak sınavda size kolaylık sağlayacaktır.
 Sınav İngiliz aksanıyla yapıldığı için Cambridge ve Oxford yayınlarını dinleyebilirsiniz. Aksanınızı ve dinleme becerinizi bu şekilde geliştirebilirsiniz.
 Dinleme (Listening) ve Konuşma (speaking) derslerini veren kurslara katılabilirsiniz.

Okulumuzda eğitim alan öğrencilerimiz İngiltere aile birleşimi sınav soruları'nı kolaylıkla cevaplayarak başarılı bir şekilde süreci tamamlamaktadırlar. Bu güne kadar verdiğimiz eğitimler sonucunda başarısız olan öğrencimiz hiç olmamıştır. 

Translate »